Hakkari, belediye başkan adayı için ön seçim yapacak

BDP, en güçlü olduğu illerden biri olan Hakkari’de belediye başkan adayını belirlemek için halkın oyuna başvuracak.

BDP Hakkari İl Seçim Komisyonu, 5 kadın aday adayının başvurduğunu belirterek, belediye başkan adayını belirlemek için önümüzdeki günlerde önseçim yapacaklarını söyledi.

İl binasında basın bir basın toplantısı düzenleyen BDP Hakkari İl Seçim Komisyonu, yapılacak ön seçime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamayı yapan BDP Hakkari İl Eş Başkanı ve İl Seçim Komisyonu Sözcüsü Rahmi Kurt, Hakkari'de belediye başkan adayının ön seçim ile belirleneceğini dile getirdi. BDP'den Hakkari Belediye Başkanlığı için başvuran aday adaylarından Zeynep Besi Dara, Medine Duran, Sevil Çetin, Perihan Kahraman ve Dilek Hatipoğlu için önseçim yapılacağını belirtti.

Hakkari’deki önseçim için BDP Genel Merkezi'nin belirleyeceği tarihi beklediklerini kaydeden Kurt, "Günlerdir sosyal medyada BDP Batman milletvekilimiz Sayın Ayla Akat Ata'nın Hakkari Belediye Başkan adayı olacağı dedikodusu yapılıyor. Bu söylemler bilinçli olarak servis edilen spekülasyonlardır. Halkımız bunlara itibar etmesin. Hakkari için ismi geçen Sayın milletvekilimiz de bu konu ile ilgili ayrıntılı açıklama yaptı. Adaylarımız daha önce zamanında başvurularını yapan 5 kadın arkadaşımızdır. Bunlarda önümüzdeki günlerde genel merkezimizin açıklayacağı bir tarihte halk delegesi tarafından belirlenecektir. Bu konuda halkımıza verdiğimiz sözün arkasındayız" diye belirtti.

Kurt, il genel meclisi ve belediye meclis üyeliği başvurularının 30 Kasım tarihinde sona ereceğini kaydetti.